Výživové směry při cukrovce 2.typu
Tým Setřes diabetes & Jídelní plán | 1.3.2024
Strava tvoří 80% úspěchu. A u cukrovky 2. typu to platí dvojnásob. K lepšímu zvládání onemocnění je třeba, aby pacienti upravili nejen životní styl, ale zejména své stravovací návyky. Jak na to? Které výživové směry jsou nejefektivnější?
Jedním z klíčových faktorů léčby prediabetu a diabetu 2. typu (DM2) je strava. Správně nastavené stravování pomáhá udržet hladiny cukru v krvi, nebo-li glykémie, v normálních zdravých hodnotách. Je také prevencí vzniku komplikací plynoucích ze špatně kompenzované cukrovky, například poškození očí, ledvin a cév, rozvoj srdečně-cévních chorob a diabetické nohy.
K tomu, abychom si uměli správně nastavit jídelníček, je třeba zjistit, který z výživových směrů nám nejvíce vyhovuje. Mezi často používané a vhodné výživové styly pro pacienty s cukrovkou 2. typu patří středomořská a nízkosacharidová strava. Tak jako u všeho je vliv stravy velmi individuální a je důležité sledovat, co u vás na glykémie funguje a co ne.
Existují i další přístupy, které mohou mít ještě lepší výsledky, ale ty vyžadují dohled lékaře a nutričního terapeuta, kteří dobře znají váš zdravotní stav.
V tomto článku se věnuje výše uvedeným dvěma výživovým směrům. V případě, že byste se chtěli dozvědět o dalších možnostech úpravy jídelníčku a životního stylu, přihlaste se na další kolo našeho úspěšného minikurzu, který se bude konat 17. až 19. dubna 2024. Minikurz bude probíhat v naší skupině na Facebooku a je zcela zdarma.
Středomořské stravování
Jeden z nejhlavnějších a nejméně radikálních výživových směrů je právě strava ve středomořském stylu. Jídelníček je bohatý na zdroje bílkovin, nabízí také dost vlákniny ze zeleniny, ovoce, luštěnin a celozrnných obilovin. I když je množství sacharidů vyšší, mají nižší glykemický index. To vše pomáhá udržovat stabilní hladinu glukózy v krvi.
Navíc tato strava obsahuje zdravé tuky, jako jsou mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny, například olivový olej, ořechy a semínka, které podporují zdraví srdce a zlepšují citlivost na inzulín.
Středomořské stravování, jak napovídá jeho název, vychází z tradičních jídelníčků národů okolo Středozemního moře. Jejich typickým znakem je konzumace 2 až 3 porcí ryb a mořských plodů týdně (vzhledem k naší lokalitě mírně přizpůsobujeme), pravidelně jsou zařazována také vejce, zakysané mléčné výrobky a sýry. Mezi další zdroje bílkovin patří i maso a vnitřnosti. Velkou část každodenního jídla tvoří zelenina, čerstvá i tepelně upravená.
Ovoce je při středomořské stravě zařazováno střídměji a nejí se jako samostatný chod, vždy je doplňováno bílkovinami. Na talíři se objevují i luštěniny, jako jsou fazole, čočka, cizrna a hrách, a také obiloviny, například ječmen, žito, pšenice, rýže, pohanka, jáhly a kukuřice, a to v celozrnné formě – celá zrna, kroupy, vločky, krupice, kvasové pečivo a těstoviny. Jídelníček doplňují ořechy, semínka, olivy a extra virgin olivový olej, případně nelokální avokádo.
Preferovány jsou tedy potraviny s vysokým obsahem antioxidantů, mononenasycené tuky a zdroje sacharidů s nízkým glykemickým indexem, v několika menších porcích rozložených do jednotlivých jídel během dne. Obvykle jsou proto kromě hlavních chodů, tedy snídaně, oběda a večeře, zařazeny i 1 až 2 svačiny.
Zajímalo by vás jako taková strava může vypadat v praxi? Připravili jsme pro vás e-knihu, ve které naleznete vzorové středomořské a nízkosacharidové jídelníčky vhodné při cukrovce 2. typu. Ukázkové jídelníčky jsou vytvořeny na tři dny pro každý z těchto směrů. Stáhnout si ji můžete kliknutím na tento zvýrazněný text.
Nízkosacharidové stravování
Můžete ho nalézt i pod anglickým označením low carb či zkratkou LC. Jak už název napovídá, jedná se o stravovací styl se sníženým množstvím sacharidů, tedy cukrů a škrobů. Nízkosacharidová strava funguje na principu minimalizace příjmu sacharidů, které mají přímý vliv na hladinu cukru v krvi.
Omezením sacharidů v jídelníčku se minimalizuje i potřeba produkce inzulínu, hormonu zodpovědného za přenášení glukózy do buněk, což je dobré zejména pro lidi pro lidi s inzulínovou rezistencí, která je právě s cukrovkou 2. typu spojena. Navíc je nízkosacharidová strava efektivní i při hubnutí. Redukce váhy či udržení optimální hmotnosti jsou ve většině případů klíčové pro lidi, kteří trpí diabetem a snaží se mít glykémie v normě.
U nízkosacharidového stravování je důraz kladen především na konzumaci živočišných zdrojů bílkovin – masa, vnitřností, ryb, vajec a mléčných výrobků. Jako příloha je k nim zařazována zelenina. Ovoce je v nízkosacharidové stravě obsaženo velmi střídmě, doporučeno je především to drobné bobulovité, například jahody, maliny, borůvky, ostružiny, rybíz a angrešt.
Konzumovány jsou, s ohledem na kalorický příjem, i potraviny bohatší na tuky, jako ořechy a semínka, máslo, sádlo, olivy, avokádo a za studena lisované rostlinné oleje.
Váš jídelníček by měl být upraven podle vašich individuálních potřeb, nejen chuťových, ale i výživových – v množství kalorií a zastoupení makronutrientů, tedy sacharidů, tuků a bílkovin. Dobře poskládaná low carb strava zahrnuje dostatek zdrojů bílkovin i vlákniny, především zeleniny. Snížení energetického příjmu ze škrobů a cukrů je vykompenzováno právě rozumně navýšenou konzumací tuků.
Vysoký pocit sytosti při správně sestaveném nízkosacharidovém stravování pomáhá snižovat energetický příjem, a usnadňuje tak hubnutí. Obvyklá jsou “jen” 2 až 3 denní jídla. Ale díky snížené konzumaci sacharidů nedochází i při menší četnosti jídel k velkým výkyvům hladin cukru v krvi během dne.
Nicméně právě kvůli významně snížené konzumaci cukrů a škrobů je potřeba přechod na low carb stravu konzultovat s vaším lékařem. Některé typy antidiabetik jsou s nízkosacharidovým stravováním neslučitelné, v případě inzulínu je nutné upravit jeho typ či dávkování.
Stravování u cukrovky 2. typu je velmi rozsáhlým tématem. Podrobně se jí věnujeme v našich 2 programech speciálně vytvořených pro pacienty s cukrovkou – DiaZáklad a Život 2.0. Pokud byste se chtěli dozvědět více o tom, jak si správně poskládat jídelníček, přečtěte si náš článek – Dieta při cukrovce: Jak na zdravý jídelníček pro diabetiky 2. typu, kde se tomu věnujeme.