Hladina cukru v krvi, dlouhý cukr a jiné ukazatele
Tým Setřes diabetes & Jídelní plán | 21.2.2024
Víte, že jsou při diabetu 2. typu potřebné jak pravidelné kontroly u lékaře, tak i domácí měření glykémií? Pojďme si ukázat, proč je důležité sledovat hladiny cukru v krvi i další údaje.
Při diabetu 2. typu jsou důležitou součástí léčebného režimu jak pravidelné kontroly u vašeho lékaře, včetně krevních rozborů, tak i domácí měření hladin cukru v krvi. Jen tak můžete sledovat, jak se vaše nemoc vyvíjí a zda je dobře kompenzována. Zvýšené glykémie vám totiž škodí úplně stejně, ať už o nich víte, či nevíte.
Nedostatečně kompenzovaná cukrovka se pojí s vyšším rizikem mnoha zdravotních následků. Vysoké hladinu cukru v krvi obvykle nemají nějaké výrazné příznaky, nebolí. Ale jejich dlouhodobé následky jsou závažné a mnohdy nevratné.
Pokud se vám ale daří udržovat vaše glykémie co nejvíce v rozmezí normálních, zdravých hodnot, pak i vaše riziko poškození cév, nervů a ledvin, vzniku srdečního infarktu, mozkové mrtvice, diabetické nohy a dalších je minimální. Cílem každého diabetika by tedy mělo být snažit se svoji nemoc kompenzovat co nejlépe. Stabilizovat hladiny cukru v krvi a zabránit dalšímu zhoršování cukrovky 2. typu vám může pomoci náš program DiaZáklad.
Ukazatele kompenzace diabetu
Které údaje je tedy dobré sledovat a co nám říkají? Odrazovým můstkem nám může být především Doporučený postup péče o diabetes mellitus 2. typu (2020) České diabetologické společnosti, který uvádí glykémie 1 až 2 hodiny po jídle, glykémie nalačno, glykovaný hemoglobin a dále ukazatele pro hodnocení metabolického syndromu – tlak krve, obvod pasu, BMI, HDL cholesterol a také celkový a LDL cholesterol. Podívejme se na ně blíž.
Glykémie po jídle
Hladina cukru v krvi po konzumaci jakéhokoliv jídla či pití odpovídá tomu, jak si vaše tělo dokázalo poradit především s obsaženými sacharidy. Doporučuje se měřit glykémie především 1 hodinu od začátku jídla. Tehdy se vám většinou povede zachytit maximum vzestupu. Nicméně doplňkově k tomu může být užitečná i hodnota po 2 hodinách od začátku jídla, tehdy zase uvidíte, jestli hladiny cukru v krvi začaly dostatečně klesat. Dobré je znát i hodnotu před jídlem, abyste věděli nejen na kolik, ale také o kolik hodnoty narostly.
Každý diabetik může mít jinou glykemickou odpověď na různé potraviny, některé jsou ale v tomto ohledu mnohem problematičtější než jiné a jiné mohou naopak hodně pomoci. A právě tomu by měla odpovídat strava. Ty nejdůležitejší rady, které vám mohou pomoci udržet hladiny cukru v krvi po jídle v normě, najdete v našem e-booku zdarma 7 tipů na lepší glykémie při cukrovce 2. typu.
Neměřit si hladiny cukru v krvi po jídle je podobné, jako byste vyrazili během temné noci do lesa bez baterky. A doufali, že o nic nezakopnete, do ničeho nevrazíte a do cíle dorazíte naprosto v pořádku. Může se vám to povést, ale mnohem pravděpodobnější je, že si ublížíte.
Jaké by tedy glykémie po jídle měly být? Při výborné kompenzaci diabetu 2. typu se 1 až 2 hodiny od začátku jídla pohybují hladiny cukru v krvi v hodnotách okolo 5 až do 7,5 mol/l. Za uspokojivé jsou považovány hodnoty do 9,0 mol/l. Pozor ale, to už jsou glykémie, které nějaká zdravotní rizika znamenají, jen ne tak vysoká jako při cukrovce nekompenzované nebo nedostatečně kompenzované.
S uspokojivými glykémiemi byste se tedy určitě neměli spokojit, ale měli byste se snažit dosáhnout hodnot ještě nižších. A to především úpravou stravy. Zda postupujete ve změnách stravování správně, si můžete zkontrolovat úplně snadno právě měřením glykémií po jídle. Rozdíly poznáte prakticky ihned, už první lépe poskládaný pokrm se projeví.
Glykémie nalačno
Jak už jsme si řekli, hladiny cukru v krvi po jídle reagují na změny ve stravě okamžitě. Ranní glykémie a glykémie před jídly jsou ale na tom jinak. Jejich snížení je proces dlouhodobý. Proč? Protože odpovídají především obsahu tuku ve vašich játrech – který je typicky u diabetu 2. typu zvýšený. Možná vám to přijde zvláštní, tak si to vysvětlíme podrobněji.
Proces zvaný glukoneogeneze je naprosto normální jev, který zdravého člověka chrání před hypoglykémií v době, kdy nejí. Jenže v případě ztukovatělých jater je tento proces špatně regulovaný a játra tvoří v době mezi jídly krevního cukru glukózy z jiných látek víc, než by bylo zdrávo.
A tím jsme se dostali k tomu, jak lačné glykémie dostat do normy. Je potřeba se zbavit tuku z jater, kde správně nemá co dělat – neboli zhubnout. A zároveň nepřijít o svalovou hmotu, vhodně poskládaný jídelníček je zásadní.
Je třeba ještě upozornit, že během správně nastaveného režimu hubnutí může dojít k přechodnému zvýšení glykémií ráno a mezi jídly. Tuky se totiž skládají z mastných kyselin a glycerolu, kdy při jejich spalování je energie z mastných kyselin využita na přeměnu glycerolu na glukózu. Jinak to prostě metabolicky nejde. Dobrá zpráva ale je, že jakmile se játra zbaví dostatku tuku, lačné glykémie poklesnou. U každého to ale může trvat jinak dlouho, obvykle se jedná řádově o týdny až měsíce.
U zdravých lidí se glykémie nalačno měřené z žilní krve pohybují mezi 3,9 až 5,6 mol/l. Při výborně kompenzované cukrovce 2. typu se budou držet do 6,0 mol/l, a jak při odběru z žilní krve, tak i při měřením glukometrem z krve kapilární. Za uspokojivé, tedy ne vyloženě špatné, ale také ani přímo dobré, jsou považovány hodnoty lačné glykémie do 7,0 mol/l v žilní krvi a do 8,0 mol/l při použití glukometru.
Především při používání inzulínu a některých léků může docházet i k hypoglyklémiím, kdy hladiny cukru v krvi klesají pod 3,5 mol/l a dochází k nepříjemným až nebezpečným tělesným projevům. Zde je na místě konzultovat vaši stravu s lékařem a podle toho upravit medikaci.
Glykovaný hemoglobin
V krevním rozboru ho najdete pod zkratkou HbA1c. Říká se mu také dlouhý nebo dlouhodobý cukr. Jak to? Glykovaný hemoglobin totiž vzniká nevratnou reakcí krevního barviva hemoglobinu s krevním cukrem glukózou, a to během doby života červených krvinek. Odráží nám tak průměr glykémií, jak těch lačných ranních, tak těch mezi jídly, po jídlech i behem noci, za poslední 8 až 12 týdnů.
A právě proto je dobré ho sledovat. Jako diabetik 2 typu máte nárok na jeho pravidelné kontroly. Návštěvy vašeho lékaře tedy nezanedbávejte. U zdravého člověka se glykovaný hemoglobin drží níže než 39 mmol/mol, u výborně kompenzované cukrovky 2 typu do 45 mmol/mol. Za ještě jakž takž uspokojivé můžeme brát hodnoty 60 mmol/mol, riziko vzniku komplikací jsou v těchto případech nižší než u cukrovky nedostatečně kompenzované, ale rozhodně ho nemůžeme zanedbat.
Další ukazatele metabolického (ne)zdraví
Nejenom pomocí glykémií a glykovaného hemoglobinu můžete sledovat, jak na tom s vaším metabolickým zdravím jste.
Jedním z velmi důležitých údajů je množství C-peptidu. Ten odráží, jak moc betabuňky vaší slinivky tvoří hormon inzulín potřebný pro udržování hladin cukru v krvi. Ve stručnosti platí, že u zdravých lidí se pohybuje mezi 260 a 1730 pmol/. Snížené hodnoty bývají při autoimunitních typech cukrovk, tedy při diabetu 1. typu a LADA.
Pro cukrovku 2. typu jsou naopak typické v jejích počátcích hodnoty C-peptidu výrazně zvýšené kvůli inzulínové rezistenci. Ale pokud jsou betabuňky slinivky poškozovány vysokými hladinami cukru v krvi, neboli diabetes 2. typu je špatně kompenzován, tak hodnoty C-peptidu klesají.
Jak je známo, cukrovka 2. typu patří mezi nemoci takzvaného metabolického syndrom. V tomto bodě lze obvykle odlišit DM2 od cukrovku typu MODY, která je dědičná a s metabolickým syndromem se nepojí. Mezi hlavní příčiny metabolického syndromu patří především právě již výše zmíněná inzulínová rezistence. Co to je? Vlivem nadměrného kalorického příjmu a dalších faktorů se tukové buňky v podkoží, do kterých tuk správně patří, zaplní. Každý má tento tukový práh jiný, po jeho překročení se tělo začíná dalšímu přílivu energie bránit.
Buňky začínají odmítat krevní cukr glukózu i tuky, snižuje se jejich citlivost na hormon inzulín. Ale zkonzumovanou energii je potřeba nějak zpracovat, tělo proti inzulínové rezistenci buněk “zatlačí” navýšením produkce inzulínu. A pokud stravu a životní styl neupravíme, vše se dál graduje.
A tak už roky před vznikem prediabetu a cukrovky 2. typu, tedy když jsou ještě glykémie v normě, lze pozorovat různé negativní projevy. A na ty se teď podíváme. Stejné parametry je totiž dobré sledovat tehdy, když se ještě snažíte cukrovce 2. typu vyhnout, tak i pokud už prediabetes či cukrovku 2. typu máte – a snažíte se tuto nemoc zvládnout s co nejmenšími následky na zdraví.
Obvod pasu
Tuk se po zaplnění tukových buněk začne ukládat i jinam, do jater, do slinivky, do svalů. To se projeví především na obvodu pasu, rizikový je u žen nad 80 cm a u mužů nad 94 cm. Dobré je sledovat i jeho poměr k výšce postavy (anglicky zkracováno WHR nebo WtHR), zdravý je do 0,5. Tyto údaje jsou pro hodnocení zdravotního stavu přesnější než BMI.
Lipidový panel
Nadměrný příjem energie ovlivňuje i hladiny cholesterolu a krevních tuků. Typicky se snižuje tzv. hodný HDL cholesterol, nezdravé jsou hodnoty pod 1,0 mmol/l u mužů a pod 1,2 mmol/l u žen. Ideálně byste se ale měli snažit, aby se pohyboval nad 1,5 mmol/l. Naopak triglyceridy (TG), nazývané také triacylglyceroly (TAG) jsou při metabolickém syndromu zvýšené, nad 1,7 mmol/l. Opravdu zdravé jsou ale jeho hodnoty zhruba třikrát nižší a poměr TG/HDL-C do 0,8.
Celkový a LDL cholesterol již nejsou dle aktuálních poznatků považovány za ukazatele kardiovaskulárního rizika. Je potřeba je vždy hodnotit v kontextu – mohou být zvýšené například i vlivem hubnutí, neoptimálně pracující štítné žlázy, či zánětlivých procesů v těle. A škodlivé jsou především LDL-C částice zoxidované a zreagované s glukózou.
Další projevy metabolického nezdraví
Mnohy se s narůstající inzulínovou rezistencí a tloustnutím objevuje také zvýšený krevní tlak, tedy jeho hodnoty nad 130/85 až 140/90 mmHg. Výjimkou u metabolického syndromu či kouření nebývají ani vyšší hladiny kyseliny močové nebo dlouhodobě mírně zvýšené CRP – nad 5 mg/l (například u virových nemocí bývá do 50 mg/l, u těžkých bakteriálních infekcí okolo 200 až 300 mg/l).
S ozdravěním stravy a životního stylu a zhubnutím se tak mohou srovnat do normy nejen hladinu cukru v krvi, ale i hladiny krevních tuků, krevní tlak a další zdravotní potíže. Sledování glykémií, glykovaného hemoglobinu a dalších ukazatelů je pro léčbu cukrovky 2. typu nesmírně důležité. Pomáhá vám vhodně upravovat jídelníček, medikaci i další faktory a vyhnout se tak mnoha nepříjemným a často i nevratným komplikacím ze špatně kompenzované cukrovky 2. typu plynoucím.