Nový rok, lepší glykémie: Jak si nastavit zdravější životní styl?
Se začátkem dalšího roku si mnozí diabetici dávají předsevzetí, jak sníží svůj krevní cukr, zhubnou a začnou se cítit lépe. A právě jim přinášíme tipy, jak tato předsevzetí začít měnit v realitu. Zjistěte jak na lepší glykémie v novém roce.
Jakýkoliv den, včetně počátku ledna, je skvělou příležitostí, kdy začít měnit svůj jídelníček a celkovou životosprávu – a vykročit na cestu ke glykémiím v normě, zdravějšímu tělu a lepší náladě. Správně poskládaná strava a vhodný životní styl totiž hrají v léčbě cukrovky 2. typu klíčovou roli.
Nechcete mít hladiny cukru v krvi příliš vysoko a nebo jak na horské dráze? Nechcete už mít nadváhu? Díky našim tipům přestanete tápat a dělat zbytečné chyby, která vám v dosažení těchto cílů brání. Jste připraveni začít dělat potřebné změny a nezůstat jen u pouhého předsevzetí, přání? Tak se pojďme společně podívat na 3 jednoduché kroky k vašemu zdravějšímu já, které zvládnete i úplně sami doma.
1. Veďte si diabetický deníček
Domácí kontrola glykémií, zejména těch po jídle, a zapisování si skladby pokrmů je nesmírně důležitým krokem, který vám pomůže odhalit ty nejhorší chyby ve vašem jídelníčku. Vhodné je zaznamenávat si také pohyb, spánek, stres, vaši hmotnost a obvod pasu, glykovaný hemoglobin a užívané léky, případně lipidový profil (HDL-cholesterol, triglyceridy). To vše vám pomůže sledovat, jak se vám na cestě ke zlepšení zdraví daří. Využít k tomu můžete naši aplikaci – chytrý DiaDeník, z níž si můžete vyjet i reporty pro vašeho lékaře, a usnadnit mu tak péči o vás.
2. Zlepšete skladbu stravy
Váš jídelníček je asi tím nejdůležitějším faktorem, který vaše hladiny cukru v krvi ovlivňuje. Faktorem, který máte plně ve svých rukou. Pamatujte především na dostatečný příjem zdrojů bílkovin a zeleniny. Dodají vám potřebné živiny, jsou vysoce sytivé a současně méně kalorické. Založte svůj jídelníček na základních a minimálně zpracovaných potravinách a naopak se snažte vyhýbat těm vysoce zpracovaným. Důležité je také omezit příjem veškerých sacharidů a preferovat ty s nižším glykemickým indexem. Více se dočtete v naší elektronické mini knížce 7 tipů na lepší glykémie při cukrovce 2. typu.
3. Začněte se hýbat
Nelekejte se, první kroky k aktivnějšímu životnímu stylu neznamenají, že se unavíte tak, až vás bude všecko bolet a nebude se moci hýbat vůbec. Skvělou volbou pro začátek jsou procházky, nejlépe po jídle. Pokud jste udělali dietní chybu, chůze (raději svižnější, pokud vám vaše kondice a zdravotní stav dovolí) vám pomůže hladiny krevního cukru snížit. Doporučené je i protahování a posilování středu těla (tzv. svalového korzetu, core, ideálně s využitím kontrol u fyzioterapeuta). Jakmile si zvyknete na nový jídelníček a pravidelnou fyzickou aktivitu, můžete přidat i další aerobní a silová cvičení. Aktivní svalová hmota nejen spotřebovává energii, ale také zlepšuje i citlivost na hormon inzulin.
Výše uvedené 3 kroky jsou základem, na kterém můžete stavět a dál ho rozvíjet a ladit. Nicméně nejde o jediné faktory, které vám mohou pomoci k lepší kompenzaci cukrovky a zhubnutí. Ke stabilnějším a nižím hladinám krevní glukózy přispívá i dostatečně dlouhý a kvalitní spánek a rovněž i minimalizace a lepší zvládání stresu.
Načerpejte další tipy na webináři zdarma Jak na lepší glykémie v novém roce s Mgr. Janem Vyjídákem, LL.M MSc., odborníkem na stravu a medicínu založené na důkazech a na inovace ve zdravotnictví, který se dlouhodobě věnuje diabetu a dalším chronickým onemocněním.
Chcete se do změn obou důkladněji a hned teď? Využijte naši zvýhodněnou nabídku Nový rok – nový start, která zahrnuje ročního členství v DiaKlubu a kurz Diazáklad, s jehož pomocí se vyhnete většině chyb, které pacienti s cukrovkou obvykle dělají. V rámci DiaKlubu budete mít přístup jak k chytrému Diadeníku, tak i k webinářům s různými odborníky a online skupinovým setkáním s nutriční terapeutkou Mgr. et. Mgr. Adélou Kábelovou. Vstupte do nového roku s jasným plánem, jak dostat cukrovku 2. typu pod kontrolu.
Pro více tipů jak na cukrovku, lepší glykémie či stravování nás nezapomeňte sledovat na našich sociálních sítích, kde každý den přidáváme zajímavé informace. Staňte se součástí naší komunity a nebuďte na cukrovku sami.